
«…Великдень всіх нас
на гостину просить,
Малює сонце полотно небес,
І крашанку, як усмішку, підносить.
Христос воскрес!
Воістину воскрес!..»
(Н. Читалка)
Хоч зараз в залах Чернівецької обласної бібліотеки для дітей і не чути галас книголюбчиків, за якими ми дуже сумуємо, книжки самотньо стоять на поличках і чекають на читайликів та скорішого завершення карантину.
Але, напередодні Великодня, в дитячій книгозбірні, за традицією, підготовлені книжково-ілюстративна виставка "Великдень всіх нас на гостину просить" та "Великодній вернісаж" малюнків наших користувачів.
З представленою на виставці літературою, читачі можуть ознайомитись на блозі нашої бібліотеки.
З представленою на виставці літературою, читачі можуть ознайомитись на блозі нашої бібліотеки.
Останній тиждень перед Паскою називають Страсним або Білим. Найважливіші дні Страсного тижня – Чистий четвер – очищення від бруду на тілі та в душі; Страсна п’ятниця – печуть паски; Великодня субота – роблять крашанки та писанки, які є символом Паски.
Актори лялькового гуртка "Коли оживають ляльки" Чернівецької обласної бібліотеки для дітей підготували для читачів лялькову інсценізацію казки Зірки Мензатюк "На чому тримається світ" з книги "Катрусині скарби". В казці, для найменших книголюбів, розповідається про різновиди великодніх писанок, історію виникнення, традиції розпису та інші цікаві факти. Ви зможете переглянути відео за посиланням: Лялькова інсценізація казки "На чому тримається світ" зі збірки Зірки Мензатюк "Катрусині скарби"
Мензатюк, Зірка. Катрусині скарби : оповідання: для мол. шк. віку / Зірка Мензатюк; худож. Назар Сиротюк. – Чернівці : Букрек, 2007. – 40 с. (перевидана у 2012 р. та 2015 р.)
Книга "Катрусині скарби" дитячої письменниці, нашої краянки, Зірки Захарівни Мензатюк, вийшла друком у чернівецькому видавничому домі «Букрек» у 2007 році. Книжка знайомить юних читачів з традиційним народним мистецтвом України. Письменниця написала книжку для доньки, яка підростала й не хотіла вишивати. Маючи намір прищепити в неї любов до вишивки, вона віддала доньку в гурток художньої вишивки до майстрині. Дуже важливо пояснити дитині, що вишивка, витинанка, писанка – це цікаво. Ось саме про це написала письменниця в книжці «Катрусині скарби». Пригоди дівчинки Катрусі – це сучасні історії про давні народні надбання, які захоплено сприймаються дітьми.
Про автора:
http://bukovinchiki.cv.ua/wp-content/uploads/2015/10/Bachiti-sit-ochima-ditini-shtrihi-do-portretu-Zirki-Menzatyuk-z-nagodi-60-richchya.pdf
http://www.chl.kiev.ua/key/Books/ShowBook/640
http://bukovinchiki.cv.ua/bukovina-chitaye-dityam-zustrich-z-zirkoyu-menzatyuk/
НАША ЗІРКА
Любов до рідної мови, до України, до природи, до українських народних традицій — саме такі почуття виховують у дітей книги української дитячої письменниці, журналіста, члена Національної спілки письменників України, Зірки Захарівни Мензатюк.
Буковинчики неодноразово зустрічались з письменницею-казкаркою: під час проведення обласного книжкового фестивалю «БукФест», з нагоди презентації її книг та просто під час відвідин авторкою малої батьківщини.
Спілкувались з письменницею, мандрували сторінками її книг, слухали її міркування про важливість читання в житті людини: учні ЗОШ № 2 та НВК «Любисток» м. Чернівці, вихованці Чернівецького притулку для дітей, мистецький гурток Любомири Влад-Зайцевої та шанувальники творчості літераторки.
Народилась Зірка Мензатюк в мальовничому буковинському селі Мамаївці Кіцманського району Чернівецької області.
У дитинстві любила слухати казки, історії з маминого дитинства, бувальщини, перекази про давнину. Писати почала у другому класі.
Після школи вступила на факультет журналістики Львівського університету імені І. Франка. Закінчивши університет, працювала кореспондентом газети «Радянська Україна»; в дитячому журналі «Соняшник»; з 2004 р. — автор рубрики про святині України в освітній радіопередачі для школярів «АБЦ» Національного радіо.
Найбільшу насолоду письменниця отримує від того, що пише для дітей. За літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва Зірка Захарівна Мензатюк відзначена літературною премією ім. Наталі Забіли (2005) та премією Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки (2007).
Вона є лауреатом Міжнародного літературного конкурсу в США (2002). ЇЇ книжка «Казочки-куцохвостики» здобула титул «Книжка року 2006» у номінації «Дитяче свято». Письменниця отримала третю премію Міжнародної київської виставки-ярмарку «Книжковий світ» (2006) в номінації «Найкраща дитяча книга» та друге місце у номінації «Підліткова та юнацька література» в XVI Всеукраїнському рейтинзі «Книжка року 2014». Претендент від України в 2017 році на здобуття Меморіальної премії ім. Астрід Ліндгрен.
«Як я руйнувала імперію» увійшла до довгого списку премії Дитяча Книга року ВВС-2014.
Повісті літераторки, «Таємниця козацької шаблі» та «Як я руйнувала імперію», включені до шкільної програми з вивчення української літератури.
Сама авторка найуспішнішою вважає повість «Таємниця козацької шаблі», про яку діти досить позитивно відгукуються та охоче читають.
У творчому доробку письменниці-казкарки понад 17 дитячих книжок: «Тисяча парасольок» (1990), «Арніка» (1993), «Мільйон мільйонів сестричок» (1999), «Наші церкви: історія, дива, легенди» (2002), «Київські казки» (2006), «Казочки-куцохвостики» (2006), «Таємниця козацької шаблі» (2006), «Катрусині скарби» (2007), «Як до жабок говорити) (2007), «Макове князювання» (2008), «Український квітник» (2010, 2011), «Зварю тобі борщику» (2012), «Зелені чари» (2012), «Як я руйнувала імперію» (2014), «Чарівні слова» (2016, 2019), «Дике літо в Криму» (2018), «Ангел золоте волосся» (2013, 2019) .
На зустрічах книголюби із цікавістю слухають розповідь авторки: про дитячі роки, про її улюблену письменницю Лесю Українку, про «Дитячий Кобзар», який вона упорядкувала, про колекцію квіткових віночків та захоплення рослинами, з якого у неї вийшли дві чудові книги «Зелені чари» та «Український квітник», тощо.
Кожна книга письменниці, чомусь навчає читай ликів: «Арніка» — казка про найчарівніше зілля Карпат; «Катрусині скарби» містить оповідки про народні мистецтва; «Макове князювання» — про українські свята; «Чарівні слова» — допомагає малечі вчити рідну мову…
Окремо хочеться зупинитись на книзі «Чарівні слова», яка цього року була перевидана у ВД «Букрек» і користується великою популярністю серед школярів. Зі слів авторки: «Мені хотілося, щоб дітям було легше вчити мову. Щоб вони відчували: це не тільки правила, які треба зазубрювати, це і курйози, і гра. Вчити мову — може бути і смішно, і весело, і захопливо врешті-решт». І, дійсно, «Чарівні слова» — це як додатковий матеріал з вивчення української мови і багато вчителів вже використовують її в роботі з учнями. Ця книга розрахована на читачів молодшого шкільного віку і багато батьків вже читають й своїм малюкам-дошкільнятам. Великим попитом користуються казочки про мову і серед читачів Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.
Письменниця вважає: «Хороша книга має розвивати дитину». І, дійсно, чудовий «квітник казок» Зірки Захарівни — це, свого роду, енциклопедії, які знайомлять дітей з давніми традиціями українців, правилами української мови, легендами про квіти, різновидами трав, їх лікувальними властивостями, архітектурою, храмами та фортецями України, тощо.
Зірку Мензатюк пов'язує давня творча співпраця з ВД «Букрек» (генеральний директор — Максимець Д. С.), який є багаторічним партнером обласної дитячої книгозбірні. В «Букреці» друкувались її чудові книжки: «Чарівні слова» «Катрусині скарби», «Зелені чари», «Дива українських храмів».
Тетяна ДУДЧАК,
головний бібліотекар
Чернівецької обласної бібліотеки для дітей,
м. Чернівці.