Перейти до основного вмісту

Клуби за інтересами


Гурток "Паперова мастерня" 

Гурток "Паперова майстерня" 

 Історія походження та еволюції мистецтва орігамі

У всі часи було й залишається актуальним твердження, що найцінніше багатство нації — це її інтелектуальний потенціал. Одним з ефективних засобів розвитку інтелекту дітей є заняття орігамі, що в перекладі з японської мови означає «складання з паперу». Це старовинна техніка складання різноманітних фігур із квадрата паперу без застосування клею та ножиць. На відміну від інших видів традиційної японської культури (ікебана, бонсай, каліграфія, складання хоку та ін.) орігамі є не лише мистецтвом; воно містить у собі величезний творчий потенціал щодо використання його в різних галузях діяльності людини: конструюванні, архітектурі, дизайні, математиці, педагогіці, психології, медицині. Усе це виводить орігамі за межі екзотичного японського мистецтва та робить його цікавим і корисним для людей різних країн світу, незалежно від віку й роду занять. 
У наш час у багатьох країнах світу оригамі все ширше застосовується в практиці дошкільної, початкової та позашкільної освіти. У Японії, наприклад, оригамі є обов'язковою складовою частиною навчальних програм дитячих садків і початкової школи.
Мистецтво орігамі відомо в Японії з найдавніших часів. Зараз дивовижні фігурки, виконані з паперу, користуються популярністю в усьому світі. Історія розвитку технологій їх виготовлення є відображенням культури цієї країни. 
Слово орігамі на японській мові позначається двома ієрогліфами, значення яких вказує на суть творчої роботи - «складання паперу». І незважаючи на те, що винаходу паперу ми зобов'язані Китаю, саме в Японії стали робити з даного матеріалу оригінальні фігурки. Не можна сказати точно, кому і коли прийшла в голову думка перетворити квадратний аркуш паперу в красиву квітку або тварина і т.д. 
 Спочатку орігамі використовували при здійсненні релігійних обрядів. Так, виконані з паперу коробочки під назвою Санбі служили своєрідним «підносом» для овочів і риби, які призначалися богам. Надалі майстерність виконання такої вироби своїми руками стало ознакою витонченості аристократів Японії. Прикмети техніки орігамі знаходять навіть у гербі і друку деяких поважних сімей. Секрети виготовлення дивовижних фігурок з паперу дбайливо передавалися від батьків до дітей, а з кінця XVI століття це заняття стає улюбленою розвагою японців.
До цього періоду відноситься поява левової частки основних фігурок в орігамі. Наступною віхою в історії цього дивного мистецтва стала Друга Світова війна, котра відкрила кордони Європи і Америки для його проникнення, де воно не тільки не було відірвано, але й набули своїх шанувальників і послідовників. 
Існує думка, що такі заняття, як в'язання, вишивання або виконання орігамі, - це прерогатива жінок, проте є винятки і в цій області. Так, в середині XX століття видатний японець Акіра Есідзава вводить в технологію виконання орігамі умовні позначення, необхідні для замальовки схеми їх виготовлення. Його імені належить також безліч неповторних авторських робіт. 
На початку XX століття про мистецтво орігамі знали вже практично у всіх країнах світу. Його поширення і популярність ще раз доводить, що у справжнього мистецтва немає географічних кордонів.Популярні дописи з цього блогу

«Музика та слово – струни його душі»: мережевий проєкт до 75-річчя поета, композитора Володимира Івасюка

Шарлотта Бронте: цікаві факти

Знайомство з автором та його книгами