6 лютого 2015 р.

"Бачити світ очима дитини": штрихи до портрету Зірки Мензатюк

Однією із найяскравіших постатей на небосхилі дитячої літератури сучасності є наша краянка Зірка Захарівна Мензатюк.


         Народилася письменниця 21 жовтня 1954 року в селі з козацькою назвою -  Мамаївці, що під Чернівцями, в селі, де споконвіків витав дух лицарства і панувала українська пісня. З долі родини Зірки Мензатюк можна писати трагічну історію Буковини і всієї Західної України. Дід її по матері, Танасій Подільчук, був січовим стрільцем, у громадянську війну захищав Київ, брав участь у бою під Крутами, повернувшись на Буковину, заснував сільську «Просвіту», видавав своїм коштом патріотичну літературу. Драматична і доля батька письменниці. За часів румунської окупації на Буковині за патріотичні українські настрої був арештований і ув’язнений. Пізніше у 1940 році, згідно списків українських націонал-патріотів, радянськими визволителями були вислані в Сибір у «Воркутлаг» сотні буковинських інтелігентів. Серед тих, хто провів свою молодість у «Воркутлазі» був і майбутній тато Зірки Мензатюк.
Довгий час від доньки цей факт, що тато був репресований, замовчувався.
         У Зірки Мензатюк рідкісний дар писати для дітей.
Її талант засвітився  в ранньому дитинстві.

Ще в початковій школі Зірка почала писати свої перші вірші, друкувати їх в районній газеті. Худенька дівчинка з волошковими очима, кругленьким личком, акуратно заплетеними кісками здавалася надто серйозною і кмітливою на свої роки. Вона часто сама приїжджала в районну редакцію, сідала на вільний стілець за столом у кабінеті якогось відділу, годинами спостерігала за роботою працівників над випуском газети.
         Мабуть вже тоді Зірка зробила свій життєвий вибір. Після закінчення факультету журналістики Львівського державного університету ім. І. Франка працювала кореспондентом, журналістика потіснила поезію в її житті. Пропрацювавши 15 років кореспондентом газет «Радянська Україна», «Вісті з України» Зірка Мензатюк несподівано повернулася до творчості, вибравши чи не найскладніший жанр – літературу для дітей. Усно складати казки почала ще тоді, коли була маленькою дочка Наталочка. Донечка просила ще і ще розказати нові казочки, то й письменниця вигадувала все нові сюжети. Так народилися перші книжки - «Тисяча парасольок» (1990), «Арніка» (1993), які вийшли у видавництві «Веселка». Народження онучки Яринки далі розвивало казкову фантазію, з’явилися книжки «Мільйон мільйонів сестричок», «Казочки - куцохвостики» (2006).
         Згодом народилася книжка нарисів для дітей середнього шкільного віку «Наші церкви: історія, дива, легенди» (2002). Це видання про найвідоміші церкви та монастирі України, про чудотворні ікони, найвідоміших українських святих.
         А коли пішла у перший клас онучка Яринка, Львівське «Видавництво Старого Лева» видало книжку «Київські казки» (2006), головний герой яких – місто Київ, про його театри, парки, музеї, людей, які там живуть.
         У тому ж видавництві вийшла пригодницька повість  Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі» (2006), прочитавши її, діти дізнаються чимало цікавого про козацькі часи в Україні, фортеці, замки, історичні заповідники.
         Видавництво «Грані-Т» знайомить дитячого читача з книгами письменниці: «Чарівний Іванко» або «Як до жабок говорити» (2007) (серія «Сучасна дитяча проза») та «Український квітник» (2011). Книжечка «Чарівний Іванко» або «Як до жабок говорити» розповідає про пригоди хлопчика-мрійника Іванка, якого називають чарівним не за те, що він умів робити чудеса всілякі, а тому, що вірив у них. Разом з ним можна навчитися говорити до жабок,  равликів, ластівок та інших істот. Зрозуміти чому долиною цвіте бузьків вогонь, ведмежа цибуля та заяча конюшина. А ще познайомитись із зайчиком, який не міг продати свій страх, зате отримав багато дарунків. Тож тепер він сидить край дороги і роздає їх батькам, аби діти одержували гостинці від зайчика.
         У книзі «Український квітник» Зірка Мензатюк ділиться з маленьким читачем своєю закоханістю в квіти. Згадує маму, у якої було багато рослин, як вона любила їх поливати. І у самої письменниці на дачі все засаджено квітами. «Я дуже люблю квіти. Коли все цвіте краса неймовірна!» - каже Зірка Мензатюк. Створюючи цю книгу, вона шукала описи квіток у Тараса  Шевченка, Лесі Українки, ходила в музеї дивитися картини Катерини Білокур. Письменниця вирішила розкрити деякі із секретів власного квітника, даруючи читачам мініатюрні есеї про найулюбленіші квіти. До кожної дивовижної квіткової історії додано репродукцію художнього твору та ботанічну ілюстрацію.
         Видавництво «Школа» в Харкові видало збірку оповідань Зірки Мензатюк «Макове князювання» (2008). Ця збірка про українські народні свята, впорядкована за календарно-обрядовим принципом. Твори, що увійшли до збірок, у художній формі знайомлять читача з традиціями нашого народу, з його споконвічними цінностями. Зокрема в однойменному оповіданні «Макове князювання» письменниця використовує загадку: «Повна діжка жита  гвіздочком накрита!», знайомить маленького читача з святом Маковія:
         «А Маринчина бабуся маківок назрізала, нарвала чорнобривців, пахучих васильків, усе разом у пучок зв’язала та й кличе Маринку:
         - Ходім, онучко, мак святити, бо сьогодні Маковія!
         Посвятили, на покуті поклали, а мак і пишається:
         - Тепер я нарешті князь!
         В нашому чернівецькому видавництві ВД «Букрек» вийшли друком книжки «Катрусині скарби» (2007) та «Зелені чари» (2012). Книжка «Катрусині скарби» знайомить юних читачів з традиційним народним мистецтвом України. Письменниця написала книжку для доньки, яка підростала й не хотіла вишивати. Маючи намір прищепити в неї любов до вишивки, вона віддала доньку в гурток художньої вишивки до майстрині. Дуже важливо пояснити дитині, що вишивка, витинанка, писанка – це цікаво. Ось саме про це написала письменниця в книжці «Катрусині скарби». Пригоди дівчинки Катрусі – це сучасні історії про давні народні надбання, які захоплено сприймаються дітьми.
         Книга «Зелені чари» знайомить юних читачів з рослинами України. Письменниця давно вивчала рослини лісу й лугу, дослухалась до народних переказів і легенд про відомі й незнані, поширені та дуже рідкісні рослини. Про сприйняття природи, чудодійні властивості зілля, необхідність збереження зеленого світу України і є ця книга.
         А нещодавно дитяча письменниця «пригостила» юних читачів іще однією надрукованою Видавництвом Старого Лева у Львові збіркою незвичайних казочок. Незвичайних тим, що вони і лікувальні, і розважальні, і солодкі, і солені. «Зварю тобі борщику» (2013) - десята збірка Зірки Мензатюк з народними прислів’ями, колядками та піснями. Письменниця незвичайно розповідає про звичайні, а часом і цілком буденні всім відомі українські страви: узвар, вареники, борщ, голубці. Чудові ілюстрації Олесі Магеровської веселять око і душу, яскраво втілили на папері нестримну мистецьку фантазію. Усього в збірочці 11 казок, які розповідають про пригоди сестрички та братика – Олесі та Івася. Про їх лікування, воювання, вередування, колядування, мандрування, куштування та ін. Всюди присутнє посилання на народну творчість, у коло персонажів введено Змію, Бабу-Ягу. Вміст книжки «Зварю тобі борщику» є найсмачнішими казками сучасності.
         Ще одна грань літературного дарування письменниці  - це сприяння виданню і поширенню творів українських класиків.
         Зокрема напередодні року відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка у Видавництві Старого Лева у Львові вийшло з друку літературно-художнє видання для середнього шкільного віку Тараса Шевченка «Дитячий Кобзар» (2012), де Зірка Мензатюк є упорядником. У видання входять 20 творів Кобзаря. Яскраві самобутні ілюстрації художниці Марини Михайлошиної доповнюють текст.
         Твори письменниці друкуються в журналах «Барвінок», «Малятко», «Дніпро», «Сільські обрії», «Дошкільне виховання». Зірка Захарівна входила в редакційну раду журналу «Соняшник» де друкувала і ряд своїх оповідань.
         А також вела рубрику про церкви в науково-пізнавальній програмі Українського радіо для юнацтва «АБЦ».
         Член Національної Спілки письменників України (з 1995 р.).
         Визнання збірки «Казочки-куцохвостики»  книгою року 2006 для малят було оцінено літературною премією Наталі Забіли.
         Зірка Мензатюк є лауреатом літературної премії імені Лесі Українки (2007) за книги «Казочки-куцохвостики», «Київські казки», «Таємниця козацької шаблі», а також Лауреатом міжнародного літературного конкурсу у США. Її твори друкуються в різних збірниках, читанках, шкільних підручниках, а також публікувалися у США, Словаччині, Польші.
         З творчістю Зірки Мензатюк  діти знайомляться в навчальних закладах в курсі вивчення літератури рідного краю.
         А читачам письменниця бажає: «Не відступатися від справжніх цінностей, хоч це й нелегко».
         Живе і працює Зірка Захарівна Мензатюк в Києві.